Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrad Borgholm je plný strašidelných historek

Švédský ostrov Öland láká návštěvníky nejen na fascinující krajinu a nádherné pláže, ale ukrývá také spoustu památek. Jednou z nich je monumentální zřícenina hradu Borgholm, která je ozdobou stejnojmenného města. Návštěvu hradu by si však každý měl dobře rozmyslet - údajně v něm totiž dodnes straší duch popravené čarodějnice.

Podél východního pobřeží Švédska se táhne v délce 136 kilometrů úzký ostrov Öland, který je s pevninou spojen silničním mostem. Od roku 2000 je celý tento ostrov ležící v Baltském moři zapsán na Seznamu památek UNESCO. Stal se vyhledávanou turistickou lokalitou a jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací samotných Švédů. Vládne zde proto čilý turistický ruch a nejvíce rušno je jak jinak, než v hlavním městě Borgholmu, kde žije okolo 3 tisíc obyvatel. Borgholm leží přibližně 20 kilometrů severně od silničního mostu vedoucího do města Kalmar na švédské pevnině. 

Přestože je Borgholm hlavním městem ostrova Öland, patří mezi nejmenší města Švédska. Návštěvníci si tak mohou v Borgholmu vychutnávat jeho pohodovou atmosféru, procházet si místní obchůdky, nakupovat suvenýry, nebo se vypravit za kulturou. V minulosti bylo město známé svými lázněmi, kam se chodily koupat významné švédské osobnosti.

hrad Borgholm
Foto: hrad Borgholm

Při procházce městem by nikdo neměl vynechat ani prohlídku velkolepé hradní zříceniny Borgholms Slott. Původní tvrz byla postavena ve druhé polovině 12. století jakožto obrana proti výbojným Dánům. Během následujících staletí prošla mnoha přestavbami. Za vlády Jana III. byl Borgholm goticky přestavěn architekty z italského Milána. V roce 1816, konkrétně 14. října, hrad zachvátil obrovský požár, který z něj udělal ruiny. Přesto dnes zříceniny Borgholmu patří mezi hlavní atrakce města. Návštěvníci mají možnost se po památce volně procházet a kochat se výhledem na nedaleké moře. Prohlédnout si můžete jednotlivé bastiony, hradní nádvoří a k vidění je zde i socha švédského krále. 

Po hradu je však třeba se pohybovat tiše a opatrně, abyste nevyplašili místní strašidlo, nebo chcete-li, Bílou paní. Hrad Borgholm dnes údajně stále obývá duch ženy, která byla v roce 1671 odsouzena k trestu smrti. Podle pověsti byla tato žena přistižena v noci na místním hřbitově při provádění nezvyklých praktik a tak byla zajata a prohlášena za čarodějnici. Vzhledem k tomu, že byla těhotná, byl jí trest smrti odložen o několik měsíců, aby mohla ve vězení počkat, než se jí narodí dítě. Po porodu jí dítě bylo odebráno a žena byla odvezena do města, kde jí byla na náměstí sťata hlava a její tělo bylo upáleno na hranici. Duch této nešťastné ženy údajně dodnes bloumá po hradě Borgholm a hledá své dítě. Dokud jej nenajde, nenajde ani klid. 

To však není jediná historka, která je s hradem Borgholm spojená. Na hradě měl být v 15. století vězněn švédský šlechtic Ivar Axelsson. V roce 1487 se mu podařilo z hradního vězení utéct, ale pro všechny bylo velkou záhadou, jak se mu to povedlo. Mezi lidmi se pak začalo povídat, že utekl tajným tunelem, o kterém však nikdo nevěděl, kde se nachází a kdo jej vykopal. Během archeologických vykopávek v 70. letech 20. století badatelé na tento tunel skutečně narazili a potvrdili tak pravdivost této historky. 

Další zajímavá pověst se pak váže ještě ke kamenné mohyle stojící v blízkosti hradu. Vypráví o strážném hradního vězení, do kterého se zamilovala královna ostrova. Strážný však její city neopětoval, což královnu nesmírně urazilo a tak hledala způsob, jak se hlídači za jeho potupné odmítnutí pomstít. Nakonec strážného během jeho služby uspala, vzala mu klíče a otevřela cely všem vězňům, které tak nechala prchnout na svobodu. Poté, co se strážný vzbudil, zjistil, že jsou všechny cely prázdné. Mezitím už královna králi namluvila, že strážného viděla, jak vězně pouští a nabádala ho, aby strážného potrestal. Ten jej nechal přivázat za koňský povoz a uvláčet k smrti. Pravda však nakonec díky dalšímu svědkovi vyšla najevo a nespravedlivě odsouzený hlídač se tak stal v očích místních obyvatel mučedníkem. Byl pohřben nedaleko hradu a každý kolemjdoucí položil na znamení úcty na jeho hrob kámen. Dnes na tomto místě stojí vysoká kamenná mohyla.

Ani se nechce věřit, že by se v těchto místech někdy odehrávaly tak krvavé scény. Dnes totiž pozůstatky hradu vytváří jedinečné kulisy pro pořádání koncertů a nejrůznějších kulturních akcí. Zdejší nádvoří ožívá především v letních měsících. Nedaleko hradu Borgholm je možné si prohlédnout ještě zajímavé vikinské pohřebiště mající tvar lodi a za návštěvu jistě stojí i místní muzeum. V městečku Borgholm by vám pak nemělo uniknout ani královské sídlo Solliden Palace, které v létě slouží k rekreaci švédské královské rodině. Veřejnost má povolen vstup pouze do zahrady, ale i pouhý pohled na tento unikátní objekt stojí za to. Pokud byste se z Borgholmu vydali do 9 km vzdáleného městečka Halltorp, můžete v něm navštívit VIDA Museum & Konsthall, které je věnováno modernímu umění a sklářskému designu.

- jap -

Další články ze Švédska: 
Stockholm – za Benátkami severu 
Národními parky Laponska 
Stockholm - město na ostrovech

Článek byl zobrazen 26 564 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Skandinávský dům