Švédsko - základní informace
Oficiální název: Švédské království
Hlavní město: Stockholm
Počet obyvatel: 9 060 430
Rozloha: 449 964 km²
Měna: 1 švédská koruna (SEK) = 100 öre
Úřední jazyk: švédština
Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Švédska?
Jak cestovat po Švédsku?
Jak cestovat po Stockholmu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost ve Švédsku
Nakupování ve Švédsku
Turistické cíle
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Švédska?
Jelikož se asi 15% země nachází za polárním kruhem, panuje zde o poznání chladnější počasí než v České republice. Celý Skandinávský poloostrov je však také omýván teplým Golfským proudem, který zde zároveň zaručuje příjemné klima. V letních měsících se díky tomu pohybuje teplota v průměru kolem 17°C. V zimě však průměrná teplota dosahuje až -3°C. Pokud však cestujete do hor, je třeba vždy počítat s chladnějším počasím, které je navíc velmi proměnlivé a nevyzpytatelné.
Nejvhodnější dobou pro návštěvu Švédska je období léta, kdy jsou zde velmi dlouhé dny a navíc příjemně teplé počasí. V tomto období zde slunce téměř nezapadá, až do půlnoci je zde jen zvláštní šero. Čím více jste na severu, tím později slunce zapadá. Pokud se tedy vydáte do Švédska v zimních měsících, tomuto šeru se nevyhnete a bude vás doprovázet po celý pobyt. Na někoho to však může působit únavně či depresivně. Jedinou výhodou zimní návštěvy je, že máte možnost zahlédnout proslulou polární zář neboli auroru borealis. Nejlepším místem pro její pozorování je u polárního kruhu.
Pasy, víza, doklady
Švédsko je stejně jako České republika členem Evropské unie, proto mohou naši občané cestovat po Švédsku bez jakýchkoliv omezení, pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Česká republika se 21. prosince 2007 stala součástí schengenského prostoru a tak mohou osoby překračovat hranice smluvních států bez hraniční kontroly. Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Švédska vízum ani nemají žádnou přihlašovací povinnost. Pokud však máte v úmyslu strávit v zemi déle než 3 měsíce, za účelem zaměstnání či studia, musíte si zažádat o povolení k pobytu.
Zdravotnictví
Česká republika nemá se Švédskem zavedenu dohodu o bezplatném lékařském ošetření, proto si musí občan ČR veškeré případné lékařské ošetření hradit sám. Pokud si však před odjezdem do Švédska obstaráte Evropskou kartu zdravotního pojištění, která zaručuje v síti veřejných zdravotnických zařízení občanu ČR stejné podmínky, jako občanům Švédska, budete v případě nehody hradit pouze spoluúčast. Při ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení musí občan ČR ošetření uhradit. Před příjezdem do Švédska se dostatečně zásobte běžnými léky proti bolesti hlavy, břicha nebo teplotě. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, které jsou vydávány pouze na předpis, tak si je nezapomeňte vzít s sebou. Také pokud se budete vyskytovat v oblasti jezer a vodních toků, nezapomeňte přibalit repelent proti komárům a dalšímu bodavému hmyzu, kterého je v těchto oblastech opravdu požehnaně.
Peníze
Přestože je Švédsko už od roku 1995 členem Evropské unie, oficiální měnou zde zůstala švédská koruna. Její mezinárodní označení je SEK a za jednu švédskou korunu dostanete kolem 3 českých korun. Peníze si můžete směnit buď ještě v České republice před cestou, nebo po příjezdu do Švédska. Směnáren najdete ve větších městech poměrně dost, některé jsou dokonce i non stop. Pokud nenajdete otevřenou směnárnu, můžete bez problémů téměř všude platit platebními kartami Visa, Mastercard, Diners či American Express. Bezpečným způsobem přepravy peněz jsou také cestovní šeky, nevýhodou však je, že za ně nedostanete více jak 1400 SEK. Banky mají otevřeno od pondělí do pátku od 9.30 většinou jen do 15.00 hodin.
Domácí mazlíčci
Do země je zakázáno dovážet jakékoliv domácí zvířata. Pokud byste přece jen chtěli vzít například svého psa či kočku s sebou, museli by strávit 4 měsíce v karanténě. Navíc tato zvířata musí být označena mikročipem, očkována proti vzteklině, leptospiróze a jiným nemocem. Dále musí mít proveden krevní test stvrzující účinné očkování proti vzteklině. Vlastnit musíte i EU Pet Passport. V období od března do srpna je ve Švédsku zakázáno volné pobíhání psů a to z důvodu ochrany přírody.
Poloha a přírodní poměry
Švédsko je situováno na severu Evropy a je jednou ze Skandinávských zemí. Hraničí s Norskem a Finskem. Přirozenou hranici s Norskem tvoří Skandinávské pohoří. Pobřeží Švédska je omýváno Baltským mořem a Botnickým zálivem. Více než 15% země se rozkládá za polárním kruhem. Švédsko by se dalo rozdělit na tři hlavní oblasti: hornatý Norrland, kopcovitá Svealand a spíše rovinatý Götaland. Severní Švédsko je porostlé rozlehlými a hustými lesy, nachází se zde také více než 90 tisíc jezer. Největšími jezery jsou Vänern a Vättern. Jižní část země je spíše zemědělsky využívaná. Ke Švédsku náleží také velké množství ostrovů a ostrůvků, z nichž největšími jsou Gotland a Öland.
Jak cestovat do Švédska?
Letecká doprava
Pro české turisty je nejvýhodnější využít služeb letecké dopravy. Ve Švédsku existují tři mezinárodní letiště: Stockholm, Götebork a Malmö. Více než polovinu letů do Švédska zajišťuje letecká společnost Scandinavian Airlines. Z České republiky létají spoje pravidelně několikrát týdně, tuto službu zajišťuje společnost ČSA. Cesta do Švédska zabere zhruba 2 hodiny, záleží, do kterého města máte namířeno. Ceny letenek se odvíjí od ročního období, nejlevnější jsou v zimě, nejdražší v létě. Nezapomeňte však na to, že pokud přistanete na Stockholmském letišti Arlanda, budete 40 km za metropolí. Doprava do samotného města pak autobusem zabere 1,5 hodiny, případně lze použít vlak Arlanda Express, který je ale velmi drahý, stojí 180 SEK (1 SEK = cca 3 Kč).
Železniční doprava
Z České republiky do Švédska nejezdí žádné přímé vlaky. Hlavní železniční spojení se Skandinávií představuje Kodaň, odkud je do Stockholmu denně vypravováno 7 vlaků. Jízdenky na tyto vlaky však bývají velmi drahé. Další vlaky vyjíždějí také z Hamburku nebo z Berlína (Berlin Night Express). Tyto vlaky jsou však díky omezenému počtu míst brzy plné, rezervovat si je tedy musíte s dostatečným předstihem. Vlak má omezenou maximální délku, aby se vlezl na trajekt.
Autobusová doprava
Pokud se chcete do Švédska dostat autobusem, využijte služeb společnosti Bohemia Eurolines, která vyjíždí vždy v pondělí, v úterý, ve středu a v pátek. Přes Malmö a Götebork se dostanete až do hlavního města. Cesta trvá přibližně 15 hodin a zpáteční jízdenka vyjde na cca 4000 Kč.
Z Prahy, Brna i Ostravy se do Stockholmu dostanete také se společností Student Agency, která vysílá autobusy do Stockholmu, se zastávkami v dalších významných švédských městech. Tato varianta dopravy je poměrně levná, ale únavná. Cesta zabere cca 28 hodin.
Automobilová doprava
Jestliže jste se rozhodli vycestovat do Švédska se svým vlastním autem, budete potřebovat řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla, tzv. zelenou kartu. Když jedete vypůjčeným autem, budete potřebovat ještě úředně ověřené zplnomocnění k užívání svěřeného vozidla. Je také vhodné si sjednat havarijní pojistku pro případ autonehody, jejíž cena je úměrná délce pobytu. Vozidlo musí být označeno mezinárodní poznávací značkou CZ.
Při cestě autem musíte počítat s tím, že bude nutné využít trajektové přepravy. Jsou dvě možnosti, jak se dostat na švédskou pevninu. Buď se dopravit z německého, nebo z dánského přístavu. Cesta z německého Travemünde trvá cca 7 hodin a vylodíte se nedaleko Malmö, v přístavu Trelleborg. Z dánské Kodaně se můžete dostat až do Malmö či Helsingborku. Dále se po dálnicích nebo rychlostních komunikacích dopravíte třeba až do Stockholmu. Švédské dálnice jistě každého motoristu potěší, nevybírají se zde totiž žádné poplatky.
Lodní doprava
Do Švédska se můžete dopravit také trajektem z některého evropského přístavu. Je však nutné si dostatečně dopředu zajistit rezervaci, zvlášť když chcete přepravit také vozidlo. Trajekty vyplouvají z německého Rostocku a Travemünde, dánské Kodaně či estonského Tallinu.
Jak cestovat po Švédsku?
Autem
Švédská dálniční a silniční síť je na velmi dobré úrovni, cesty jsou kvalitní a udržované. Pravidla silničního provozu jsou až na malé výjimky stejná jako u nás, takže by řidiče nemělo nic překvapit. Navíc se zde jezdí také vpravo. Za jízdu po dálnici se zde sice neplatí, ale zato zde mají poměrně vysoké ceny benzinu, čímž můžete být nepříjemně překvapeni. Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 70 km/h a na dálnici 110 km/h. Tyto předpisy se snažte dodržovat, jinak vám hrozí velmi vysoká pokuta. V období od listopadu do dubna se doporučuje používat zimní pneumatiky, za povinnost to mají dané jen automobily registrované ve Švédsku.
Povinné je svícení 24 hodin denně po celý rok a používání bezpečnostních pásů. Také dodržování těchto předpisů je dobře hlídáno. Přísně se trestá konzumace alkoholu za volantem, již mnoho řidičů bylo kvůli nálezu alkoholu v krvi uvězněno. Kromě trestu odnětí svobody vám bude také odebrán řidičský průkaz, který bude následně zaslán příslušným úřadům v České republice. Ve Švédsku je povolen limit 0,02 promile alkoholu v krvi, pokud tuto hranici překročíte, dopouštíte se trestného činu.
Autobusem
Spojení mezi většími městy je zajištěno autobusovou dopravou, která je ve Švédsku znatelně levnější než jinde v Evropě. Síť autobusových linek je v zemi velmi hustá, vždyť jen z metropole vyjíždí denně přibližně 300 spojů do všech koutů země. Autobusy navíc obsluhují i ty nejzapadlejší vesničky za polárním kruhem. Cestování autobusem se stalo oblíbené hlavně mezi turisty. Jízdenky můžete zakoupit na autobusových nádražích nebo až přímo u řidiče.
Letadlem
Jednou z nejznámějších Švédských leteckých společností zajišťující vnitrostátní dopravu je FlyNordic, která byla založena v roce 2000 ve Stockholmu. Letecká přeprava mezi jednotlivými švédskými městy je jako i jinde ve Skandinávii poměrně drahá a pro mnohé turisty nedostupná. Máte však možnost využívat nejrůznější slevy, například při koupi zpáteční letenky, svátečních letenek platících po dobu 15 dnů, nebo mládežnických letenek pro osoby ve věku 12-24 let.
V oblasti hlavního města Stockholmu se nachází tři letiště určené pro vnitrostátní přepravu. Jsou to letiště Bromma, Skavska a největší švédské letiště Arlanda. V odlehlých oblastech na severu země létají mezi jednotlivými tábořišti u jezer tzv. hydroplány neboli aerotaxi. Objednat si u nich můžete také vyhlídkové lety.
Vlakem
Cestování vlakem po Švédsku je vždy příjemným zážitkem, kdy se můžete kochat překrásnou přírodou a zároveň si užívat pohodlí a komfortu. Švédské vlaky jsou vždy čisté, moderní, přesné a rychlé. Součástí standardního vybavení většiny vlaků jsou i automaty na pitnou vodu. Na místo tak dojedete příjemně odpočatí. Můžete si vybrat mezi denními a nočními vlaky. Noční vlaky jsou lehátkové a lůžkové hodí se především pro delší tratě. Večer do vlaku nastoupíte a ráno se vzbudíte na místě.
Švédské noční vlaky patří mezi nejmodernější v Evropě. Jednotlivé soupravy jsou vybaveny lůžkovými vozy se 6 lůžky v každém kupé a spacími vozy se 2 nebo 3 lůžky. Sprcha a WC jsou situovány na konci vozu. Spací vozy některých vlaků jsou vybaveny i jednolůžkovými kupé se sprchou a WC. Většina nočních vlaků je navíc vybavena také restauračním vozem, kde je cestujícím k dispozici i kino. Mezi Stockholmem a severem pravidelně jezdí několik autovlaků, pokud máte sebou vlastní vozidlo, je to docela příjemný způsob odpočinku od řízení.
Jedním z nejmodernějších vlaků v zemi je rychlovlak X 2000, který jezdí rychlostí kolem 200 km/h. Nejvíce se s ním setkáte na trasách Malmö – Stockholm, Göteborg – Stockholm a Stockholm – Sundsvall. Perličkou je, že pokud vlak nabere více jak hodinové zpoždění, mohou si cestující dojít do jídelního vozu, kde zdarma obdrží nápoj a zákusek.
Drezínou
Jakousi švédskou specialitou je drezínová trať Arjäng – Bengtsfors, která patří v Evropě mezi naprosté unikáty. Je dlouhá 52 km a díky ní můžete po několik dní putovat krásnou severskou přírodou za použití vlastních sil a energie. Tato trať je velkým turistickým lákadlem, funguje totiž také jako naučná stezka s množstvím zastávek doplněných o informační tabule.
Trajektem / lodí
Jednotlivá švédská jezera jsou mezi sebou navzájem propojena kanály, v zemi tak probíhá čilá lodní doprava. Po vodě je tak možné se dopravit do nejrůznějších zajímavých lokalit. Fungují zde přímo výletní turistické lodě, ale také celá řada dalších plujících po svých tradičních trasách. Několikrát týdně vyplouvají lodě také na švédské ostrovy.
Jak cestovat po Stockholmu?
Autobusem
Autobus patří ve Stockholmu mezi nejčastěji využívaný prostředek hromadné dopravy. Nastupuje se do něj vždy předními dveřmi a u řidiče si musíte zakoupit jízdenku, kterou následně označíte. Pokud víte, že budete po městě hodně cestovat, je výhodnější si koupit několikadenní turistickou jízdenku, rodinnou jízdenku či sérii jízdenek. Stockholm si potrpí na ekologii, proto všechny zdejší autobusy jezdí na etanol. V metropoli dnes jezdí 400 městských autobusů automobilky Scania, což je jeden z největších vozových parků autobusů poháněných etanolem na světě. Takovéto autobusy produkují až o 90% méně oxidu uhličitého, což je znatelně na ovzduší města znát.
Tramvají
Tramvaje ve Stockholmu měly kdysi výsostní postavení, po vybudování metra však ztratily svou dominantní úlohu. V provozu jsou tak dnes jen tři tratě: Nockebybanan, Tvärbanan a Lindingöbanan. Linka číslo 7 (Lindingöbanan) je navíc jen historickou linkou, která jezdí jen o víkendech a slouží už spíše jen turistům. Na zbylých dvou linkách jezdí moderní nízkopodlažní soupravy. V tramvajích jezdí průvodčí, kteří kontrolují platné jízdenky.
Metrem
Stockholmské metro, neboli švédsky T-bana se skládá ze tří tras, na kterých je v provozu 5 barevně odlišených linek. Metro bylo otevřeno v roce 1950, další trasy se začaly budovat o něco později. Dnes má celková síť linek metra délku 143 km. Stanice metra byly vyzdobeny mnoha moderními uměleckými díly, které jsou zde k vidění dodnes.
Jízdenky se stejně jako u nás kupují před vstupem do metra v automatech nebo u vchodu do stanice. Cena jízdenky MHD se pohybuje kolem 15 SEK. Stockholmské metro je zajímavé především tím, že na některých zastávkách můžete vidět přírodní obložení stanice. Po vytěžení byl podzemní prostor tak pevný, že nebylo třeba jej obezdívat, jsou tak vidět skalní stěny, které mohly zůstat bez ochrany. Právě v tomto metru se jako první na světě začaly volně rozdávat tištěné noviny Metro, které jsou dnes k dostání ve však větších světových městech.
Taxi
Po Stockholmu jezdí mnoho tzv. Taxi Stockholm, které nabízejí fixní sazbu a platit můžete dokonce i kartami Visa a Master Card. Zastavit si je můžete přímo na ulici nebo vyzvednout na jejich stanovišti. Stanoviště najdete většinou v okolí letišť, železničních stanic a na mnoha dalších místech. Taxi si můžete objednat také telefonicky. Cestování taxíkem po hlavním městě je však velmi drahé, doporučuje se raději využívat městské hromadné dopravy.
Stravování
Švédská kuchyně
Většina z nás si pod pojmem švédská kuchyně mnoho nevybaví, maximálně tak slanečka s univerzální bílou omáčkou. Švédská kuchyně je přitom velmi pestrá, chutná a zdravá. Stala se jakýmsi synonymem pro zdravou výživu. Jako každý přímořský národ i Švédové s oblibou konzumují ryby, jejichž nabídka je velmi bohatá. Ve Švédsku se ryby neobejdou bez oblíbeného koření – kopru. Dává se snad všude, přimíchává se do marinády, nálevu, nebo se s ním alespoň posype led, na kterém ryby leží. Mnoho Švédů si kopr kupuje dokonce i jako rostlinu domů, aby si s ním provoněli byt.
Kromě ryb se hodně připravuje také zvěřina, oblíbení jsou hlavně jeleni, Daňci a sobi. Velmi časté jsou pokrmy z jemně mletého masa. Mezi typicky švédská jídla patří uzený slaneček, nasolené a posléze vyuzené jehněčí „farfiol“, marinovaný losos gravad lax nebo masové kuličky ze sobího masa s omáčkou z laponských bobulí. Při návštěvě této severské země si nenechte ujít pokrm Jansonss Festelse, pod jehož názvem se skrývají zapečené brambory s ančovičkami a se smetanou. Toto jídlo je však určeno spíše pro slavnostní příležitosti. Když Švédové oslavují svátek Slunovratu, nejčastěji připravují matjesy, což jsou naložené filety matjesa (ryby) podávané s brambory.
Čtvrteční večeře jsou ve Švédsku tradičně dodržovány, podává se hrachová polévka s tymiánem a velkým množstvím cibule. Při tom můžete přizobávat ještě bůček, který byl uvařený v hrnci společně s polévkou. Švédové jsou však také velcí mlsouni, proto si oblibou si dopřávají jako dezert palačinky, nebo jablečný dort Fruktpaj.
Švédské restaurace
Fakt, že Švédové mají jídlo opravdu v oblibě, svědčí více než 1500 restauracemi v samotném hlavním městě. V závislosti na počtu obyvatel nemá tato hustota stravovacích zařízení ve světě obdoby. Specialitou švédského stolování je tzv. smorgasbord, což je jakýsi bufet, kdy jsou jídla na stůl podávána najednou bez jakékoliv posloupnosti. K nám se tento způsob stolování dostal pod název švédský stůl.
V minulosti tyto večeře trvaly i 2 hodiny a přitom si nikdo z přítomných nezasedl ke stolu. Všechny pochutiny byly pak zapíjeny plnými doušky pálenky. V dnešní době se v restauracích můžete setkat se smorgasbordem,kdy se stoly prohýbají pod mísami s nejrůznějšími variacemi lososa, slanečků, vajec, klobás, krevet, paštik, brambor, pečiva, ovoce a sýrů. Každý chod se podle tradice zapíjí pivem a večeře je zakončena sklenkou akvavitu.
Ceny jídla jsou ve Švédsku různé, v restauracích jsou pokrmy většinou předražené, za oběd zaplatíte klidně i 150 SEK. Většina obyčejných a typických jídel vás vyjde v přepočtu na více než 700 Kč. K jídlu se navíc automaticky účtuje přirážka za obsluhu ve výši 13 – 15% z ceny pokrmu. Mnohem levnějším způsobem stravování jsou samoobslužné bary a jídelny, kde se ceny jídla pohybují od 80 do 100 SEK. V ceně je hlavní jídlo, salát, chléb, nápoj dle výběru a káva. Voda k jídlu bývá zpravidla podávána zdarma.
Švédské nápoje
Alkohol není ve Švédsku běžně k dostání, není totiž dovoleno požívat alkohol na veřejných prostranstvích. Prodej je povolen pouze osobám nad jednadvacet let. Vše co obsahuje více jak 3,5% alkoholu zakoupíte jen ve specializovaných obchodech, kterým se zde říká Systembolaget. Alkohol je zde navíc poměrně dost drahý. Národním švédským nápojem je Akvavitt, jež obsahuje dokonce 45% alkoholu. Oblíbené je také pivo, mezi nejznámější značky řadíme Lättöl, Mellanöl a Starköl. Švédové jsou přeborníci v pití kávy a s oblibou popíjí i mléko nebo čaj s mlékem.
Ubytování
Švédsko je zemí, kde se dá poměrně levně ubytovat, pokud netoužíte po luxusu a nadstandardních službách. Batůžkáři jistě ocení množství kempů, mládežnických ubytoven, hostelů a veřejných tábořišť. Větším problémem než cena ubytování může být přes hlavní letní sezónu volné místo. Je proto třeba se dostatečně dopředu informovat o možnostech ubytování a případně si včas rezervovat pokoj.
Pokud byste přesto měli smůlu a nemohli najít vhodnou střechu nad hlavou, stan si ve Švédsku můžete postavit téměř kdekoliv. Nesmí to být akorát na poli nebo v těsné blízkosti nějakého domu. Samozřejmostí je, že nebudete rušit majitele pozemku, na kterém máte stan postaven. Jinak máte v zemi právo volného pohybu po přírodě, což ocení zejména milovníci kempování v přírodě. Stanovat tak můžete i v přírodních rezervacích, ale to jen po dobu dvou dnů, jinak budete muset o povolení správce rezervace. Ani s tím však nebývají problémy. Přísně zakázáno je však v těchto rezervacích a národních parcích rozdělávat oheň. Ten můžete založit pouze na pláži, kde nic neohrožuje.
Ve Švédsku narazíte také na celou řadu kvalitních ubytovacích kapacit. Kromě mládežnických ubytoven jsou návštěvníkům k dispozici také penziony a nejrůznější hotely. Jedněmi z nejdražších hotelů, které najdeme ve Stockholmu, jsou Grand hotel stojící naproti Královskému paláci a Victory Hotel v historické části města. Cena za jednolůžkový pokoj na jednu noc vyjde na více než 3000 Kč. Zajímavé ubytování poskytují také hotely Halltops Gästgivery na ostrově Öland v Baltském moři nebo The Ice Hotel v Jukkasjärvi ve švédské části Laponska. Většina hotelů nabízí možnost objednat si odvoz na letiště.
Bezpečnost ve Švédsku
Švédsko je pro turisty zemí velmi bezpečnou, neexistují zde žádná omezení ani zvláštní opatření. Samozřejmě, stejně jako ve všech ostatních zemích, i zde čas od času dojde ke vloupání, vykradení či odcizení auta nebo kapesním krádežím. Není proto dobré nocovat na volných prostranstvích nebo i parkovištích, lepší je k těmto účelům využívat kempy. Ve Švédsku je trestná prostituce, tyto služby nesmíte poskytovat, ale ani přijímat. V zemi je také velice přísně trestáno držení, užívání, nákup i prodej drog. Postihem může být pokuta, vyhoštění ze země či vězení na tři měsíce až patnáct let. Vše se odvíjí od nalezeného množství.
Turisté si musí dávat pozor hlavně při návštěvě odlehlých a řídce obydlených končin země, kde se může vyskytovat divoká zvěř a na silnicích je třeba dávat pozor na vysokou zvěř. Návštěvníci, kteří se chtějí vydat do této drsné krajiny, by se měli pohybovat v doprovodu zkušeného průvodce a po vyznačených cestách. Pokaždé také musíte počítat s chladným počasím, i kdybyste se vydali na cestu třeba v srpnu. Se sněhem se můžete setkat kdykoliv, zvláště při cestách za polární kruh. Mějte s sebou proto kvalitní turistické nepromokavé vybavení a sluneční brýle.
Nakupování ve Švédsku
Mezi nejoblíbenější a nejčastější suvenýry, které si turisté odvážejí z návštěvy Švédska, patří sklo a výrobky z něj. Ne nadarmo získalo Švédsko přezdívku „Království skla“. Významným výrobcem je Kosta Boda a Orrefors. Velké oblibě se těší i další rukodělné výrobky ze dřeva, kůže, kovu a také nejrůznější ručně vyráběné části oblečení. Pokud chcete koupit zboží se slevou, hledejte označení REA.
Obchody a obchodní domy mají otevřeno většinou od 9h do 16h, někdy až do 19h. Ve Švédsku máte možnost nakupovat i zboží osvobozené od DPH a to v obchodech se žluto-modrou nálepkou tax-free, kterých je v zemi více než 15 tisíc.
Turistické cíle
Stockholm
Hlavní a zároveň i největší město Švédska leží na jeho východním pobřeží, obklopeno jezerem Mälaren a Baltským mořem. Rozkládá se prakticky na 14 ostrovech. Metropole se stala obchodním, politickým i kulturním centrem země. Stockholm je sídlem švédského krále, vlády a parlamentu. Historie města se datuje do roku 1252, kdy vešel Stockholm do povědomí lidí jako významné tržní místo se železem. Od roku 1523 je Stockholm hlavním městem Švédska.
Jelikož není Stockholm nijak velký, můžete jej v pohodě projít i pěšky a přitom se kochat jeho památkami. Město má krásnou dochovanou historickou část, ale zároveň drží krok s moderní dobou. Staré město (Gamla Stan) je staré více než 750 let a nejstarším komplexem budov ve městě je Riddarholmskyrkan. Ten tvoří jakési srdce Stockholmu a před ním stojí socha Birgera Jarla – zakladatele města. Starému městu dominuje královský palác Drottningholm, který stojí na místě starého paláce Tre Kronor, jež roku 1697 shořel. Interiéry Královského paláce jsou vyzdobeny různými uměleckými styly, od baroka přes rokoko, Gustaviánský neoklasicismus, až po eklektické slohy 19. století. V paláci najdete 608 komnat, z nichž nejzajímavější jsou asi královské komnaty, Síň státu, komnaty rytířů, pokladnice, ruiny paláce Tre Kronor, zbrojnice a Muzeum starožitností Gustava III. Tato památka je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Nejstarším kostelem v metropoli je Riddarholms Church postavený v letech 1280 – 1310. Leží zde pochování téměř všichni členové švédské královské rodiny. Ke komplexu patří také věž Norra Riddarholmshamnen. Stockholmská katedrála Storkyrkan byla otevřena v roce 1306 a dnes uchovává sochu sv. Jiří s drakem.
V 16. století byl ve městě postaven Wrangelův palác. V tomto největším soukromém paláci sídlila královská rodina, dnes je budova sídlem Odvolacího soudu. Dalším velkolepým palácem je Stenbockska Palatset, do kterého se přestěhoval Národní archiv. Ve Šlechtickém domě ze 17. století stojícím v Riddarhuset se pravidelně scházela švédská šlechta. Dalšími budovami, které stojí za vidění, jsou například Börhuset nebo Grillska Huset pocházející z 18. století.
Milovníci kultury mohou navštívit více jak 100 muzeí s nejrůznějšími exponáty a žánry. Kromě menších muzeí je zde i Národní muzeum, kde se konají nejrůznější kulturní představení, výstavy a jiné akce. V budově Helgeandsholmen, odkud je nádherný výhled na Norrström dnes sídlí Parlament a Švédský národní banka. Nepřehlédnutelnou stavbou je také bohatě zdobený Tessinův palác z roku 1697. Středem Starého města je Stortorget, místo s krvavou historií. V roce 1520 zde bylo zavražděno 80 šlechticů, toto krveprolití musel zastavit až král Gustav Vasa. Odtud vedou úzké klikaté uličky, které jsou plné obchůdků a pravidelně se zde před Vánoci konají tradiční trhy.
Kdo vyhledává noční zábavu, přijde si ve Stockholmu na své, když navštíví ulici Skalochvälkommenu lemovanou mnoha kluby, diskotékami, bary, kavárnami a dalšími nočními podniky. Za nákupy vyrazte do Hötorgetu, kterým můžete dojít až do Starého města a Drottninggatan. Nejen turisty, ale i místními obyvateli je hojně vyhledáváno místo Djurgården, kde můžete podnikat romantické procházky a přitom se kochat jedinečnou přírodou. Navštivte Djurgårdenský most z roku 1897 nebo památník patřící obětem lodi Estonia, která zde roku 1994 ztroskotala. V této oblasti se nachází zábavní park, skanzen, odnít muzeum i galerie umění, takže se zde rozhodně nudit nebudete. Dominantní stavbou je Palác Rosendal, který sloužil králi jako jeho mimoměstská rezidence a je obklopen nádhernými rozlehlými zahradami.
Významnou památkou msta je dřevěný hřbitov Skogskyrkogården, jež byl zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud ve Stockholmu zavítáte na ostrov Skeppsholmen, můžete obdivovat námořní minulost města. Ve švédské metropoli je celá řada dalších významných a krásných míst, které jistě stojí za vidění, proto si na jeho prohlídku musíte vyhradit spoustu času. Je to také velmi romantické město a procházky podél pobřeží poskytují skvělé výhledy na jeho dominanty.
Götebork
Götebork je druhým největším švédským městem s téměř půl milionem obyvatel. Je situován na západním pobřeží u zálivu Kattegat. Götebork je významným univerzitním městem a během školního roku se zde pohybuje kolem 60 tisíc studentů. Díky množství zeleně je často také označován jako „zelené město“. Město se vyznačuje také velkým počtem přistěhovalců, zejména ze zemí bývalé Jugoslávie a Íránu.
Turisty do Göteborgu přitahuje především Universum, což je švédské národní vědecké centrum, kde najdete snad vše, na co si vzpomenete – nejrůznější technické experimenty, mořské savce i jihoamerický prales. V sousedství stojí budova Muzea světové architektury. Göteborg je pravidelným dějištěm velkého švédského festivalu Göteborgskalaset, kdy zde vystoupí mnoho hudebních skupin, konají se různá divadelní představení a pořádají se také akce pro děti. Nejpřekvapivější na tom je, že je vše zadarmo.
V centru města se rozkládá jeden z největších zábavních parků v Evropě, park Lieseberg, kde je připravena celá řada atrakcí. Naleznete zde také velký přírodní park Slottsskogen, kam se sjíždí obyvatelé města, aby si oddechli od každodenního shonu, pořádali pikniky nebo jen tak relaxovali. Naproti tomuto parku se navíc nachází ještě botanická zahrada patřící mezi ty nejlepší v celé Skandinávii.
Nejnavštěvovanější památkou ve městě je Jižní Götenborské souostroví. Lákavá je především pevnost Älvsborg ze 17. století. Historickým centrem města je Hamnkanalen, kde se nachází nejvíce historicky cenných památek. Na náměstí Drottningtorget najdeme památkově chráněnou stavbu Hotel Eggers. Celé město obklopuje hradní příkop Vallgraven, který je pozůstatkem tehdejšího městského obranného zařízení a vede až k přístavnímu kanálu Hamnkanalenu. U něj stojí kostel Christine kyrka ze 17. století. Jedinečná je také jezdecká socha Gustava II. Adolfa. Všechny tyto památky jsou velmi dobře dostupné pěšky.
V přístavní čtvrti byla v roce 1994 postavena budova göteborské opery Operan, jejíž stavitel se nechal inspirovat budovou opery v australském Sydney. Nedaleko opery se tyčí jediná městská výšková budova Utkiken. Pokud se vydáte na její vyhlídkovou terasu, otevře se před vámi nádherný výhled na celé město.
Oblíbenou oblastí moderního Göteborgu je bulvár Avenyn, který se táhne v délce několika kilometrů skrz celé město. Je jakousi obdobou francouzského bulváru Champs Elysées. Ulice ústí až na náměstí Kungsportsplatsen, kde stojí socha Karla IX. Uprostřed náměstí Götaplatsen je k vidění Poseidonova kašna. Pokud budete pokračovat v cestě dále, narazíte na městské divadlo Stadsteatern, muzeum umění Konstmuseet, uměleckou halu Konsthallen a koncertní síň Konserthuset.
Centrem zábavy a nakupování je čtvrť Haga, kde najdete spousty obchodů se značkovým zbožím i suvenýry všeho druhu, bary, restaurace, kavárny, diskotéky, noční kluby a bary. Milovníci nočního života si tak jistě přijdou na své. Gurmáni a milovníci rybích specialit by určitě měli zavítat na rybí tržnici Feskekorken, kde si mohou nakoupit nejrůznější podmořské speciality, jako jsou humři, langusty atd.
Malmö
V nejjižnější švédské provincii Skåne se rozkládá třetí největší město Malmö. Celá tato provincie patřila v minulosti k Dánsku a jeho vliv je tady patrný dodnes jak v architektuře, tak i v mluvě místních obyvatel. Stojí zde pro Švédsko netypické hrázděné domy, selské domy mají zase žlutou barvu místo klasické červené. Malmö je navíc s Kodaní spojeno Öresundským mostem, což umožňuje naprostou provázanost těchto dvou měst.
Město obtéká kruhový kanál, který je hojně dnes využíván jako turistická atrakce. Město si tak můžete prohlédnout nejdříve z lodi a potom se vydat na jeho pěší prohlídku. Historické centrum města je tvořeno náměstím Stora Torget, které se pravidelně stává dějištěm bleších a zeleninových trhů. Náměstí lemují cenné budovy, restaurace a kavárny lákající k posezení a ochutnávce místních specialit. Odtud se můžete dostat ještě na menší náměstíčko Lilla Torget, kde stojí středověké hrázděné domky.
Mezi nejstarší památky města patří kostel St. Petri kyrka z roku 1300. Na své si v Malmö přijdou také milovníci kultury a umění, nachází se zde totiž řada zajímavých a významných muzeí, galerií a výstavních síní s nejrůznějšími exponáty. Většina městských muzeí je situována v prostorách pevnosti Malmöhus. Pokud vás však zajímavé moderní švédský design vydejte se do Form Design Centre na náměstí Lilla Torget. Ve městě je patrný silný vliv funkcionalismu a Art Nouveau, který zde dorazil jako první ze všech severských měst.
Malmö je stejně jako ostatní švédská města plné parků a zeleně s příjemným klima. Milovníci koupání mohou využít populární městské pláže, které jsou označovány jako Severská riviéra. Teplota vody však zdaleka nemůže konkurovat Středozemnímu moři.
Uppsala
Asi 70 km od Stockholmu se nachází významné univerzitní město Uppsala. Zdejší univerzita byla založena již v roce 1477 a je tak nejstarší univerzitou v zemi i v celé Skandinávii. Hlavní univerzitní budova je nádhernou ukázkou renesančního stylu. Poblíž univerzity se tyčí do výšky 118 metrů katedrála, zvaná Domkyrka, která je hlavní dominantou města a zároveň nejvyšší církevní stavbou Skandinávie. Stala se také jednou z nejnavštěvovanějších památek Uppsaly. V katedrále jsou pochováni významné osobnosti švédských dějin. Starému městu se říká Gamla Uppsala a je v něm soustředěno nejvíce historických památek.
Některé budovy univerzity dnes slouží jako muzea přístupná veřejnosti, kde jsou k vidění například sbírky ze Starého Egypta. Takovéto muzeum najdete třeba v budově Gustavianum. V 16. století nechal na obranu města postavit švédský král Gustav Vasa mohutný hrad. Ten zde stojí dodnes a slouží jako sídlo guvernéra.
Tanum
Švédské město Tanum nacházející se nedaleko hranic s Norskem se proslavilo především vzácnými nálezy skalních maleb. Tyto malby představují jedinečná umělecká díla a jsou dokladem osídlení této oblasti již v době bronzové. Lidé zde vyobrazovali nejrůznější motivy, zvířata, lidi, čluny, zbraně a mnoho dalších předmětů. Úžasná je také kvalita, v jaké se obrazy dochovaly. Celkově se zde nachází kolem 350 maleb starých kolem 4 tisíc let. Tyto skalní malby jsou za malý poplatek přístupny turistům.
poloostrov Kvarken
Na severu země Baltské moře omývá poloostrov Kvarken, který je zajímavý především svou zajímavou krajinou a úžasnou nedotčenou přírodou. Od poslední doby ledové se na tomto místě značně vyzdvihla půda a došlo tak k nezvyklému zvlnění krajiny. Vytvořily se tak malé zálivy, drobné ostrůvky, náplavy, morény a vše zarostlo bujnou zelení. Nejčastěji se zde setkáte se smíšenými lesy a alpínskou květenou. Také původní obyvatelé zde po sobě zanechali četná pravěká sídliště z doby bronzové. Oblast je tak cennou a vyhledávanou archeologickou lokalitou.
Celá oblast, kterou tvoří 5 600 ostrovů je přísně chráněná, jelikož se zde vyskytuje mnoho rostlinných a živočišných endemických druhů. V roce 2000 byl poloostrov zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Přesto je zde vstup turistům povolen a ti mohou obdivovat zdejší „Vysoké pobřeží“, jak bývá Kvarken často také nazýván.
Laponsko
Laponskem bývá označováno historické území Sámů neboli Laponců, kteří do Evropy přišli ze severní Asie již před stovkami let. Jelikož jde o kočovný kmen, rozprostírá se jejich území v severní části Norska, Švédska, Finska a Ruska. Sámové dokázali zdejší jedinečnou přírodu uchovat po staletí bez viditelných stop působení člověka a je nutné, aby se v tomto stavu uchovala ještě pro další generace.
Sámové byli původně rybáři a lovci, ale v 18. století se naučili ochočovat a chovat soby. Celá toto oblast patří mezi znečištěním málo poznamenané krajiny pokryté sněhem a ledem na západě, rozlehlými mokřady, hlubokými lesy, čistými jezery a dlouhými říčními údolími na východě. Území Laponska je považováno za největší souvislou původní krajinu v Evropě. Švédské Laponsko se rozprostírá za polárním kruhem a zahrnuje čtyři obrovské národní parky, dvě rozsáhlé rezervace a také další tři chráněné oblasti. Celkově tato oblast zaujímá rozlohu 9400 km2 a patří mezi přírodní a kulturní dědictví lidstva. Zdejší panenská příroda dokáže návštěvníkům nahradit dokonce pobyt v relaxačním středisku, jelikož zde na vás na každém kroku působí pohoda, klid a harmonie.
Nejčastějším cílem turistů se stal laponský národní park Abisko. Je situován v nejvíce prosluněném koutě Švédska, v hlubokém údolí lemovaném vysokými horskými hřebeny. Ze severu ho ohraničuje rozlehlá vodní hladina jezera Torneträsk. Do tohoto jezera ústí mohutná řeka Abiskojokka. Návštěvníci parku se mohou lanovkou vydat na vrchol hory Njulla, kde se mohou kochat překrásným výhledem na okolní romantickou tundru a jezero. V Abisku začíná 390 km dlouhá Královská turistická stezka směřující k jihu. Největším turistickým lákadlem této oblasti je známý a originální geomorfologický útvar zvaný Tjuonavagga. Tato brána do Laponska má tvar dutého kalichu obklopeného z obou stran skalnatými štíty.
Öland
Druhý největší švédský ostrov leží v Baltském moři, v provincii Kalmar. S pevninou je spojen 6 km dlouhým silničním mostem. Pro ostrov jsou typické větrné mlýny, majáky, kamenné kostely, dubové a borovicové pralesy, stepi i zajímavé pobřežní útvary. Jižní část ostrova pokrývá rozsáhlá vápencová náhorní plošina. Tato oblast je z historického hlediska velmi zajímavá, lidé zde údajně žili již před více než 5 tisíci lety. Pláň s názvem Stora Alvaret je díky své jedinečné historické i přírodní hodnotě zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Na místě zvaném Gettlinge jsou k vidění četné pozůstatky lidské činnosti z prehistorické doby. Jde například o soubor megalitů, kterému se říká „kamenná loď“. Oblíbeným cílem turistů na ostrově se stal hrad Eketorp pocházející již z 5. století, ruiny hradu Borgholm nebo královské letní sídlo Sollidens. Na ostrově našlo svůj domov také mnoho druhů vzácných rostlin a živočichů.
Visby
Visby je jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst ve Skandinávii a jeho vznik se datuje do 12. století. Město leží na ostrově Gotland a je správním střediskem stejnojmenné provincie. Nejvzácnější památkou a dominantou města jsou 3,4 km dlouhé kamenné hradby, které se po dlouhá staletí dochovaly až do dnešních dní. Díky svému mohutnému opevnění se město stalo ideálním výchozím místem pro křížové výpravy táhnoucí do Lotyšska. Ve 12. století zde byla také vystavěna katedrála sv. Marie, z té jsou zde bohužel k vidění už jen ruiny.
V minulosti bylo Visby významným obchodním centrem, jelikož leželo na křižovatce vodních cest vedoucích přes Baltské moře. Doba úpadku na sebe však nenechala dlouho čekat a postupem času začaly zdejší domy chátrat. Od totálního zničení bylo Visby zachráněno až v 19. století, kdy si ho všimli někteří švédští umělci. Dnes se tak mohou po jeho ulicích procházet davy turistů obdivujících romantické zříceniny.
Birka
Město Birka nacházející se na ostrově Björkö nedaleko Stockholmu bylo založeno Vikingy a patří mezi nejstarší osídlená města ve Švédsku. V minulosti bylo významným přístavem i obchodním centrem oblasti. Do dnešní doby se zde dochovalo kolem 3 tisíc pohřebišť. V době největšího rozkvětu žilo v městě kolem milionu obyvatel, ti však postupem času začali ostrov kvůli zvedající se hladině vody opouštět. V roce 1993 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. I když samotná Birka již neexistuje, navštívit na tomto místě můžete rozsáhlé muzeum, kde se dozvíte vše o její minulosti. Můžete si prohlédnout zmenšený model města i uložené archeologické nálezy. Největší budovou ve městě byl pravděpodobně 19 metrů dlouhý dům válečníků, což svědčí o velké armádě vojáků.
Další významnou archeologickou lokalitou je Hovgården ležící na sousedním ostrůvku Adelsö. Zde však oproti Birce sídlila převážně královská rodina a šlechta. Také zde jsou k vidění pozůstatky pevnosti, hrobky a několik zbytků obytných domů.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Skandinávský dům