Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V Uppsale vystavují pražskou Stříbrnou bibli

Srdcem švédského regionu Uppland je Uppsala, čtvrté největší město v zemi, které se proslavilo nejen jednou z nejstarších univerzit v Evropě, ale také významným kulturním dědictvím vikinské éry. Hlavním cílem většiny turistů, kteří do města zavítají, je však staré politické a náboženské centrum Gamla Uppsala ležící 5 kilometrů severně od současné Uppsaly.

Uppsala se rozkládá přibližně70 kilometrů severně od metropole Stockholmu ve středním Švédsku Leží na řece Fyrisån, která se jižně od města vlévá do jezera Mälaren – třetího největšího jezera v zemi. Je hlavním městem historické provincie Uppsala a žije zde okolo 150 tisíc obyvatel. Uppsala je významná jak z historického hlediska, ale je známá také jako centrum vzdělávání. Právě zde se nachází nejstarší skandinávská univerzita a jedna z nejstarších evropských univerzit. Uppsalská univerzita byla založena roku 1477 a dnes spolupracuje s přibližně pěti sty univerzitami z padesáti různých zemí světa. V Uppsale bylo založeno také první švédské arcibiskupství a i dnes je sídlem arcibiskupa a luteránské arcidiecéze.

Uppsala

Při návštěvě Uppsaly nespěchejte jako všichni ostatní do Gamla Uppsaly, ale vychutnejte si nejdříve prohlídku „nového“ centra města, kde je k vidění nádherná katedrála, renesanční budova univerzity i zámek z 16. století. Chvíle klidu a odpočinku si pak budete moci vychutnat v místní botanické zahradě. Jako první vás při návštěvě města ohromí nepřehlédnutelná, téměř 119 metrů vysoká gotická katedrála Domkyrkan vystavěná na konci 13. století. Jde o největší skandinávskou stavbu svého druhu a stala se místem odpočinku významných osobností švédských dějin. K věčnému spánku jsou zde uloženi například vědec Karl von Linné, svatý Erik či král Gustav Vasa. V severní věži katedrály Domkyrkan je uložena pokladnice s královským mečem, korunou a dalšími cennostmi. V katedrále se odehrávaly korunovace švédských králů.

Uppsala

V blízkosti svatostánku se nachází další církevní, ale také akademické budovy pocházející ze 17. a 18. století. Mezi nejzajímavější patří Gustavianum, stavba, která sloužilo jakožto hlavní univerzitní budova. V jejím interiéru je umístěno jedinečné anatomické divadlo sloužící pro výuku anatomie. Pitváni zde byli především popravení trestanci. Budova ukrývá i muzeum vystavující jak egyptské starožitnosti a mumie, tak i archeologické nálezy ze severských zemí. Zajímavá je například zrekonstruovaná vikinská loď. V současnosti slouží jako hlavní univerzitní budova stavba z roku 1880, která má krásný novorenesanční styl. V univerzitní knihovně nazývané Carolina Rediviva je uloženo na 30 tisíc rukopisů. Nachází se zde i tzv. Stříbrná bible (Codex Argenteus), což je ruční přepis bible pocházející z 6. století. Stříbrná bible byla psána unikátním gótským písmem. Tento rukopis je zajímavý také tím, že byl švédskými vojáky odvezený v roce 1648 z Prahy.

Další dominantní stavbou Uppsaly je zámek Uppsala Slott. Původně byl postaven jako pevnost, ale ta byla v roce 1757 přestavěna na královské sídlo. V minulosti se stal zámek dějištěm mnoha významných událostí – roku 1654 se zde například kontroverzní švédská královna Kristina vzdala trůnu a abdikovalo zde ještě mnoho dalších panovníků. Zámek je však spojen ještě s dalšími významnými událostmi. Odehrála se zde například vražda tří údajných vlastizrádců a za tímto krveprolitím stál švédský král Erik XIV. Zámek obklopuje botanická zahrada Linnaeus, která je nejstarší botanickou zahradu ve Švédsku. Byla založena v roce 1655 a dnes v ní najdete několik tisíc druhů rostlin. Za nejzajímavější místo je však považována oranžérie a tropický skleník plný exotické flóry.

Uppsala

Koho zajímají středověké dějiny Švédka, měl by se vydat 5 kilometrů za město, kde se nachází Gamla Uppsala, neboli Stará Uppsala. Na tomto místě v dávných dobách stávalo původní vikinské město, které bylo již ve 3. století našeho letopočtu významným náboženským, politickým a obchodním centrem regionu. Městu vévodil obrovský zlatý chrám, kam byly pravidelně bohům přiváděny oběti – jak zvířecí, tak i lidské. Jakmile město v roce 1090 přijalo křesťanství, bylo rozhodnuto o výstavbě nového křesťanského města o pár kilometrů dále. V Gamla Uppsale si dnes můžete prohlédnout pozůstatky zmiňovaného pohanského chrámu, tak i několik stovek mohyl, které pocházejí z doby od 6. do 12. století. Gamla Uppsala je tak největším švédským pohřebištěm. V okolních pahorcích nazývaných The Royal Mounds jsou údajně navíc ukryty ostatky tří vikinských králů. Nachází se zde také muzeum věnované středověkým dějinám.

- jap -

Článek byl zobrazen 5 713 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko
Skandinávský dům